Gadżety do ozdabiania ciast i deserów

Domowe ciasta i desery mogą nie tylko być tak smaczne, jak wyroby z profesjonalnych cukierni, ale być równie piękne i estetycznie ozdobione. Wystarczy podstawowy zestaw gadżetów, dzięki którym nikt nie przejdzie obojętnie obok naszych wypieków.

Taca obrotowa
To gadżet, który wydaje się niepotrzebny, dopóki sami nie posiadamy go w swojej kuchni. Jest niezwykle przydatna szczególnie w przypadku dekorowania ciast i tortów, które chcemy pokryć kremem, marcepanem lub lukrem cukierniczym. Dzięki niej zyskujemy dostęp do wszystkich boków ciasta i nie umknie nam żaden szczegół.

Warto sprawdzić, czy patera obraca się w obydwie strony – to duże ułatwienie, szczególnie w przypadku precyzyjnych zdobień. Dobrym rozwiązaniem są również tace, które możemy następnie wykorzystać do podania ciasta. Nie ma wtedy konieczności przenoszenia go na specjalną paterę, co może skończyć się uszkodzeniem dekoracji.

Noże cukiernicze
Teoretycznie można zastąpić je zwykłym kuchennym nożem, jednak nie jest on tak precyzyjny i łatwy w obsłudze, jak wersje cukiernicze. Dzięki nim ułatwimy sobie przełożenie ciasta kremem, pokrycie jego wierzchu oraz boków. Jest też niezastąpiony do wygładzania marcepanu lub nakładania bitej śmietany.

Do wyboru mamy różne rozmiary noży dostosowane do wielkości ciast. Lepszym wyborem są większe modele, które znajdą szersze zastosowanie w domowej kuchni. Ciekawym rozwiązaniem są też szpatułki o wygiętej rączce, która ułatwia rozsmarowanie kremu nawet wtedy, gdy ciasto znajduje się w wyższej formie.

Radełka do masy plastycznej i marcepanu
Niezastąpiony gadżet dla wszystkich, którzy chcą przygotować ozdoby z marcepanu lub masy plastycznej. Po pokryciu nimi ciasta możemy dowolnie wyrzeźbić jego powierzchnię, tworząc na niej rozmaite wzory.

Dobrym rozwiązaniem są zestawy, zawierające różne końcówki. Dzięki nim mamy szansę osiągnąć inny efekt za każdym razem.

Tego typu radełka są też nieocenioną pomocą przy wycinaniu ozdób z marcepanu. Pozwalają na precyzyjne docięcie wybranego kształtu, a także jego późniejsze ozdobienie. Do wyboru mamy mnóstwo różnych końcówek, które gwarantują spektakularne efekty.

Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy

Pisaki spożywcze
Świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu. Pisaki są banalne w obsłudze – wystarczy narysować przy ich pomocy wybrany przez siebie kształt. To również idealne rozwiązanie do wszelkiego rodzaju napisów, np. na tortach urodzinowych.

Pisaki dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach. Jeżeli dekorujemy desery dosyć sporadycznie, dobrze jest zainwestować w pisaki dwustronne. Każda z końcówek posiada wówczas inną szerokość, co daje nam większe możliwości i nie zmusza do zaopatrywania się w dużą liczbę gadżetów.

Szpryce do kremów i tylki
Taki zestaw to podstawa, jeżeli chcemy ozdabiać torty, ciasta lub desery. Do szprycy wypełnionej kremem wystarczy zamocować odpowiednią tylkę i zacząć ozdabiać. Przy ich pomocy możemy pokryć kremem boki ciasta lub wyczarować bardziej zaawansowane kształty. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Metalowe tylki dostępne są w setkach wzorów i rozmiarów – od bardzo prostych i oszczędnych, po te dające efekt małych kwiatów, rozetek czy listków. Jeżeli dodatkowo zaopatrzymy się w barwniki spożywcze, nasze ciasta i babeczki zachwycą wszystkich gości.

Samodzielne ozdabianie deserów i ciast to przede wszystkim ogromna satysfakcja i świetna zabawa. Wystarczy kilka prostych gadżetów, żeby wyczarować dania, których nie powstydziłyby się uznane cukiernie. A najlepsze jest to, że na koniec możemy je po prostu zjeść!

Sprawdź inne kuchenne gadżety

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Akcesoria i gadżety kuchenne:

Jaką deskę do krojenia wybrać? Świeże zioła na wyciągnięcie ręki – od czego zacząć ich uprawę? Kuchnia przyjazna dziecku